Weblog – novinky ze světa web 2.0

Inspirujte se

Weblog – novinky ze světa web 2.0 header image 2

Jaké staví Facebook a Apple datacentrum?

6.2. 2011 · 1 komentář · Zajímavé projekty

Facebook staví druhé datacentrum v Severní Karolíně – pro představu o velikosti stačí zmínit, že celková investice bude 450 mil. dolarů…

datacenter-fcb

datacenter-fcb

Bude zde pracovat asi 30-45 zaměstanců. Je to nepředstavitelné – v takovém datacentru bude instalováno odhadem několik desítek tisíc serverů s se spotřebou v desítkách  MW. Na Facebooku se denně objevuje 100 miliónů nových fotografií, infranstruktura musí zvládnout 550 000 aplikací třetích stran a zhruba milión webů. Měsíčně si lidé sdílejí více než 30 miliard částí obsahu. V červnu 2010 Facebook provozoval na 60 000 serverů.

facebook-servery

facebook-servery

Když už o mluví o infrastruktuře – tak něco málo o sofwaru – Facebook je primárně naprogramován v PHP, které je speciálním sofwarem vyvinutým vlastními silami převáděn do C++.  Facebook používá jeden z největších databázových clusterů s využitím MySQL.

Ve stejném státě staví obrovské datacentrum Apple o rozloze zhruba 46 000m2 za miliardu dolarů. Viz video. Bude zde zhruba 50 zaměstanců. Odpadní teplo ze serverů zde bude vyhřívat kancelářské prostory.

Tagy: ·

  • http://weblog.9c.cz/2014/04/novinky/amazon-ano-ci-ne/ Amazon ano či ne? | Weblog – novinky ze světa web 2.0

    [...] významný dopad – i obrovské datacentrum se spotřebou v MW obsluhuje pár desítek lidí (viz můj článek). I když AWS začnou používat o tisíce firem víc nic revolučního to ve střední Evropě [...]