Weblog – novinky ze světa web 2.0

Inspirujte se

Weblog – novinky ze světa web 2.0 header image 2

IT řešení výplaty sociálních dávek

7.2. 2012 · Žádný komentář · Média

Novely zákonů měnící výplatu sociálních dávek byly schváleny parlamentem v září, v platnost vstoupily zveřejněním ve  Sbírce zákonů někdy v listopadu.  Oficiálně tedy firmy připravující nový IT systém nemohly na jeho přípravě pracovat déle než 2-3 měsíce.  Žádná ekonomicky fungující IT firma nemůže mít takové rezervy v lidských zdrojích,  aby mohla během několika málo dnů mít připravený tým pro tak rozsáhlou zakázku.  Je tedy evidentní,  že firmy byly vybrány o dost dříve než k změně zákonů došlo a měly tedy dost času na alokaci lidských zdrojů.  Zřejmě i koupě firmy IdTax jednou z firem podílející se na této zakázce spadá do tohoto období.

Což elegantně umožňuje rámcová smlouva z roku 2008, která měla zajistit větší propojitelnost systému ve státní správě.  Výsledkem jsou ovšem 3 systémy od různých , které spolu údajně  moc nekomunikují.  Navíc IT firmy mají díky své praxi obstojně zvládnuté projektové řízení,  které pokud na straně objednavatele nestojí stejně zkušený tým, dokáže snadno zodpovědnost za chyby hodit na nedostatečné zadání,  schválení resp. cokoliv na straně objednatele.  I tak na zpracování bylo enormně krátká doba a zcela jistě to firmy zohlednily ve svých smlouvách.   Což bude asi ten pravý důvod, že ministr Drábek smlouvy nechce zveřejnit.  Vyšlo by najevo, že stát nemá dostatečnou kontrolu nad výplatami sociálních dávek.

Předpokládám, že se další ještě další problémy objeví.  Nedostatečné zabezpečení , sdílení přístupů v rámci úřadu , naštvaní zaměstnanci tvoří nebezpečný koktejl.  Dost možná je otázkou času, kdy se systém někdo pokusí hacknout a zneužít.

Tagy: