Weblog – novinky ze světa web 2.0

Inspirujte se

Weblog – novinky ze světa web 2.0 header image 2

Maji startup akce smysl?

18.4. 2012 · 5 komentářů · Start-upy

Přidávám se tímto  k  diskuzi o smyslu startup akcí na podnikanivusa.com a http://ocasek.wordpress.com .

Netuším proč si Petr Ocásek  svou větou   „Já si vážně nemyslím, že od víkendových akcí tohoto typu je vhodné očekávat nějaké ziskové firmy.“    tak trochu podřezává nohu u židle.  Už vůbec nechápu připojený seznam důvodů – s těmi se bude potýkat každý kdo chce s nějakým projektem začít a právě akce podobné startup víkendu pomohou naopak řadu ze seznamu věcí usnadnit – oněch 54 hodin je dostatečný čas k tomu, aby jste poznali zda někdo něco umí,  jakou má motivaci,  zda je schopen něco dotáhnout do konce ,  zda jste s ním naladěni na stejnou notu atd.   Díky intenzívní formě víkendového soustředění málokdo vydrží jenom něco předstírat.  Navíc všichni platí vstupné – což je zcela jasný motivační faktor.   Když si budete spolupracovníky vybírat na inzerát nebo na doporučení, tak se Vám asi podaří přemluvit málokoho, aby  strávil  víkend beze spánku kódováním, prezentacemi  a ještě za to zaplatil.

Na druhou stranu nechápu rýpaly , kteří zkoumají jestli minulá akce IPO48  měla smysl , zda už někdo vydělal milióny apod.  Každá akce je přeci jiná,  účastníci budou jiní , nápady budou jiné – nikdo přece nemůže předem vědět jestli z té či oné akce vznikne zisková firma. Souhlasím s Johnem, že by o to měli všichni usilovat.   Podobné akce jsou potřeba k vytvoření  inovativního startup prostředí v ČR.  Česká republika nemůže být donekonečna montovnou s levnou pracovní silou – nové nápady a technologie s exportním potenciálem jsou jediné, které mohou naší ekonomice zajistit růst.  Můžeme si vzít za příklad Izrael – má 7 mil. obyvatel ,  velkou část rozpočtu spolkne armáda, ale růst HDP mají 4,8% (78. země v pořadí) , kdežto ČR má 1,8 % (144.  země pořadí).

Tagy:

 • http://www.podnikanivusa.com John

  Oni ty rypalove jsou taky duleziti, protoze pripomenou proc se to vlastne dela.. a ono se to trosku vytracelo. Je potreba aby vsichni meli ten fokus a vedeli, ze to neni jen o tom si hrat.

 • Petr Ocasek

  Možna jsem se nevyjádřil stastne – je to jak píšeš – ta akce ty vyjmenovane problémy pomáhá řešit. Ale tým si vyberes v pátek a kdyz blbe, mas smůlu (ano, lze odejít k jinému a teoreticky stihnout třeba tři). A i kdyz vyberes dobre, v pondělí zjistíš ze se půlka lidi vrátila do svého fulltime jobu na druhem konci republiky. A v tu ránu je po „firmě“. Tohle je typicky scénář. Jasne ze se snažíme o opak – ale neni, a logicky ani nemůže, byt prioritní cil.

  To je jako kdybyste chtěli na speed-datingu počítat splozene deti nebo počet svateb :) Můžete, ale pak musíte spočítat i deti v decaku a rozvodovost :)

 • Madsneakers

  Pouzit izolovanou informaci o % rustu HDP za rok jako argument je hloupost. Smysluplnejsi by bylo pukazat, na to kolik se v Izreali kazdym rokem zaregistruje patentu.

 • http://twitter.com/weblog20 weblog.9c.cz

  Mas pravdu. V pripade patentu by srovnani dopadlo pro CR primo fatalne, Izrael ma vice v USA patentu nez jakakoli dalsi zeme z G7 (tj. vice nez Francie, Nemecko, Italie, Japonsko, Velka Britanie a Canada)

 • http://twitter.com/weblog20 weblog.9c.cz

  Proč by cílem nemělo být budovat ziskové firmy? Netvrdím, že to musí být původní tým nebo nápad vzniklý na akci. Lidi se tam mají šanci poznat při intenzívní práci – což se jim v reálu těžko povede. Předpokladem úspěchu v jakémkoliv podnikání je správný výběr lidí a spolupracovníků – a akce typu startupweekend tomu mílovými kroky pomáhají. Velká část účastníků tyto akce navštěvuje právě z toho důvodu, že chtějí svou práci změnit. Kdyby ne, tak byste vítězům přece nedávali místo v inkubátoru node5, ne?

  Mimo jiné nápad se speed datingem pochází z americké židovské komunity, aby rozšířila počet svých členů a myslím, že úspěšně. Tak doufám, že tyto akce v ČR podpoří porodnost nových inovativních firem :-)