Weblog – novinky ze světa web 2.0

Inspirujte se

Weblog – novinky ze světa web 2.0 header image 2

Pár postřehů z pražského startupweekendu

23.4. 2012 · 1 komentář · Start-upy

Po té co ve světě proběhlo přes 450 eventů, tak se StartupWeekend dostal konečně i do Prahy.  Kompletní popis celé akce najdete už i jinde, tak se spíš zaměřím na několik osobních postřehů. V pátek večer svou ideu v 61 sekundách v angličtině představilo 28 účastníků.  Co mě překvapilo i potěšilo byla dobrá úroveň angličtiny většiny  účastníků. Což není všude samozřejmost – v Maďarsku podle jednoho z mentorů byla polovina úvodních prezentací maďarsky.  V sobotu všichni pracovali na svých projektech a průběžně se radili s mentory.  Některé účastníky překvapilo, že každý mentor měl na jednu věc různý názor – jde tedy o to mít vlastní hlavu a nepodlehnout hned každému moudru.  Bohužel na akci v roli mentorů nedorazily avizované „stars“  Ondřej Bartoš (Credo Ventures)  a Vít Vrba (Webnode).

Z počátku mi některé nápady nepřišly až tak inovativní, ale později se z nich přece jenom vykřesaly zajímavé věci.  Doporučoval bych všem co mají nějaký nápad týkající se webových nebo softwarových technologií, aby si jej přišli na takovou akci ověřit.  Viděl jsem  řadu pokusů o různé webové služby , kdy se parta známých rozhodla naprogramovat aplikaci či web, aby pak v závěru zjistila, že o jejich produkt krom nich samých nikdo nestojí.

Takže už k tomu co na akci vzniklo :

1. Sing Something – mobilní aplikace ve stylu nahraj svůj zpěv a nech kamarády hádat co jsi zpíval (variace na úspěšný Draw Something). Agilní tým stihnul naprogramovat aplikaci pro všechny dostupné platformy – iPhone, Android i Windows Mobile.  Prosadit se mezi 600 000 a více aplikacemi je extrémně náročné, ale nikoliv nemožné. Pokud by se ovšem tým dokázal držet při sobě – mohli by své služby pod společnou hlavičkou  nabídnout korporátním klientům pro firemní mobilní aplikace, které by na rozdíl od poroty možnost mít najednou všechny plarformy rozhodně uvítala.

2. Bizz Wizz – mobilní aplikace pro mobilní výměnu vizitek, tady jsem nestačil zaregistrovat čím se liší od známé aplikace Bump (milióny stažení), kterou organizátoři doporučovali v pokynech účastníkům. Úspěch a pád těchto aplikací stojí na počtu uživatelů, proto zatím např. Bump dosud zdarma.

3. SunsetHill.co – online hřbitov se možností kondolence pro domácí mazlíčky, týmu se podařilo aplikaci dotáhnout do plné funkční verze a to porota ocenila druhým místem. Klasický one-night stand, kde jde víc o zábavu než o business.  Teď už stačí se dostat do velkého zahraničního média – užít si 15 minut slávy a těch pár tisíc nebo desítek tisíc dolarů investovat do smysluplnějšího projektu.

4. BarkBuddy.co – aplikace pro pejskaře, které chtějí  pejska nechat vydovádět s ostatními psy.  Jak psal John na svém blogu , tak  v USA by aplikace měla určitě úspěch.  Takže najít skvělého amerického marketéra a hurá do Silicon Valley!

5. CreateMy.Name - platforma pro rychlé propagační služby a designy pro startupy.  Pro velkou část služeb už existují  samostatné online služby nebo se pro stejné účely dají využít webové  pracovní tržišťě.

6. Crowdstudies.com myšlenka původně prezentovaná jako varianta školního sešitu.  Inovací v tomto případě by měla být spoluúčast pedagogů na tvorbě výukových materiálů a cílovým trhem univerzity.  Pro mě největší neznámou bude postoj pedagogů k takové věci – část z nich určitě nebude mít zájem na tom, aby si studenti zjednodušovali přípravu na zkoušky  tím, že by si četli místo celé profesorovo knihy pouze její výtah.  Pokud by studenti měli zaručený zdroj kvalitních poznámek – tak by mohla ochladnout jejich účast na přednáškách. Druhá oblast pochyb se týká autorských práv – měli by pak studenti zájem o publikace svých pedagogů?  Prezentátor nápadu uváděl, že o jejich řešení by měla zájem VŠE, kde studuje.  Dle mého názoru by to spíše mohlo zaujmout některé soukromé vysoké školy – které na rozdíl od těch  státních mají většinu dálkových studentů a řádově víc peněz.  Rychlejší tvorba výukových materiálů by jim mohla pomoci při zvýšeném dohledu akreditační komise. Ovšem prodávat něco institucím je vždy  běh na dlouhou trať.

Zbývající projekty popíšu v dalším článku.

Závěrem patří velké poděkování za bezchybnou organizaci všem  pod hlavičkou nového inkubátoru  node5.com, perfektnímu zásobování jídlem , kávou a energy drinky.

Disclaimer : autor se účastnil projektu KiddyQ

Tagy: ·

  • http://www.node5.cz/ Petr Ocasek

    Ahoj, diky za postrehy..

    PS: Vit Vrba urcite dorazil, osobne jsem ho obsluhoval na baru :)