Tímto reaguji na článek P. Ocáska z jeho blogu. Nejdřív bych shrnul několik poměrně zásadních překážek v České republice, které brzdí nejen investice do startupů, ale i kapitálový trh.
1) Zakládání firem
Založení společnosti v ČR je poměrně nákladné – je vyžadována minimální výše základního kapitálu , který je nutno splatit a poplatky místo jejich snižování se zvyšují (změny v OR). Určitými postupy se to dá splácení kapitálu obejít, ale vytváří to prostor pro problémy v budoucnou (hlavně pokud se záměr nepodaří).
Pro akciovou společnost, která bude mít více než 2 majitele, tak potřebujete celkem minimálně 6 lidí – 3 členy dozorčí rady a 3 členy představenstva – tito lidé mají určité povinnosti a závazky a není to jen formální funkce. Zatímco v USA může všechny funkce (celkem 4) vykonávat jedna osoba. Nabytí akcií v USA může být vázáno i na vykonávání práce pro společnost. V USA není pro Inc. žádná minimální výše kapitálu – takže si klidně můžete vydat 10 000 akcií po 0,01 USD. Založení obdoby akciové společnosti Vás v USA bude stát pouze několik set dolarů a akcie můžete jednoduše převádět komukoliv.
2) Nefungující akciová burza. Dlouhou dobu legislativní normy v podstatě IPO reálně neumožňovaly uskutečnit
viz zpráva komise. Nyní je legislativní situace lepší, ale řada komplikací přetrvává. Problémem je i nízká ochota občanů investovat svůj kapitál do akcií. Nefunkční burza nadmíru vyhovuje bankám, mají jednak dostatek depozit a na druhé straně firmy musí vzít zavděk úvěry místo získáním kapitálu na burze. Moc mě mrzí, že úspěšné české firmy jako AVG nebo AVAST nedělají IPO zároveň i na pražské burze. Teoreticky by nové penzijní fondy vytvořené na základě penzijní reformy mohli dění na pražské rozhýbat – např. tak jako to činí v Polsku.
3) Minimální legislativní ochrana minoritních akcionářů – jakmile máte 90% a více akcií společnosti (hlasovacích zpráv) můžete v podstatě legálně akcie ostatním sebrat a vyplatit jim náhradu podle znaleckého posudku, který si necháte sami vypracovat – moderně se tomu říká squeeze out.
Ideální řešení podle Petra Ocáska nelze v ČR kvůli legislativním omezením realizovat (veřejná nabídka investic podléhá regulacím a povolením, podíl v s.r.o. je min. 20 000 Kč atd).
A krom toho většina startupů nepotřebuje jenom peníze – ale i dohled, zkušenosti, kontakty daného investora. To populární crowdsourcing nemůže nahradit.
Ideální je tedy pokračovat v tom co už Petr Ocásek s Lukášem Hudečkem dělají – organizovat akce, meetingy, psát o daném tématu, provozovat inkubátor , akcelerátor, seed fond atd. Přidávají se i ostatní – Lupa má startup sekci i Katalog investorů a startupů. Za pár let až přibude několik úspěšných startupů i investorů, tak to půjde samo.
Opravdu nejlepší řešení by bylo naklonovat Petra a Lukáše a vysadit je do všech krajských měst. To by pak ČR byla opravdu „start-up republic“.