Weblog – novinky ze světa web 2.0

Inspirujte se

Weblog – novinky ze světa web 2.0 header image 2

Wedos a veřejná nabídka akcií

26.7. 2012 · Žádný komentář · Start-upy

Wedos Internet v poslední době rozvířil dění na českém internetu  s  veřejnou  nabídkou akcií své společnosti.  Wedos již od začátku vsadil na poměrně otevřenou komunikaci záměru vybudování svého datacentra.   Pamětníci si jistě pamatují na nynějšího majitele Josefa Grilla,  proslulého vytrvalým bojem proti všem, kteří ať oprávněně nebo neoprávněně kritizovali jeho tehdejší společnost P.E.S Consulting za různé prohřešky od bezpečnosti po obchodní podmínky.

Byl ve rovněž ve sporu s magazínem Lupa.cz, který se mu posléze odvděčil takto.  Patrně proto na Lupě krom jednoho článku o Wedosu nenajdete zmínku. Společnosti P.E.S. consulting a Internet CZ byly posléze úspěšně prodány italskému koncernu Aruba, který je se ziskem provozuje dodnes.  Tehdejší spekulace mluvily o prodejní ceně ve výši cca 100 mil. Kč.  V médiích se o poměrně významné transakci moc nepsalo.

Mohu jen spekulovat co stálo za změnou postoje p. Grilla – zda to bylo věkem, zkušenostmi nebo dobrou radou.  Nyní vsadil na otevřenou komunikaci  a je vidět , že se to vyplácí.  Značně ubylo “vychytralých” kritiků a přibyla početná skupina příznivců.  Pro každý hosting jsou alfou o omegou stálí zákazníci – co si budeme nalhávat – přesouvat web z jednoho hostingu na druhý je ve většině případů mnohem pracnější než možné ušetřené peníze, které nejsou nijak závratné.

Málokdo má příležitost i chuť po prodeji vybudované firmy se pustit znovu do stejného oboru.  Ale asi většina podnikatelů, kdyby mohla začít od znova začátku  , udělala by řadu věcí lépe či chytřeji. J.  Grill tak učinil a může tak bohatě zúročit nabyté zkušenosti.  V Arubě si patrně trhají vlasy vztekem,  že si nedali do kupní smlouvy delší konkurenční doložku.

Někde je považována veřejná nabídka akcií jako jedna z možností financování pro české  startupy.  To si rozhodně nemyslím – jednak je to poměrně složité a do poslední chvíle je to bez  jistého výsledku.  Za druhé by stačily jeden nebo dva neúspěšné případy a lidé by tomuto způsobu přestali důvěřovat.  Navíc ve startup businessu si běžný venture  investor si svou investici pojišťuje dalšími různými smluvními podmínkami, které akcionáři běžně nemají.

Rovněž cílem Wedosu není získat kapitál – emise bude mít hodnotu pouhých 3 mil. Kč a to není nijak horentní částka vzhledem k  již  proinvestované částce.  Krom  toho by asi pro Wedos  v případě potřeby nebylo složité získat privátního investora.  Záměrem Wedosu je dostat akcie mezi své zákazníky a tak z nich udělat emisary své firmy.  Bohužel zákonné normy neumožňují při veřejné nabídce nějak diskrimimovat zájemce (např. podle toho jestli jsou nebo nejsou zákazníkem).  Proto si na podíl patrně brousí zuby i investoři,  kteří mají na to skoupit všechny akcie a zákazníci tak ostrouhají.  Uvidíme příští týden.

Tagy: ·