Weblog – novinky ze světa web 2.0

Inspirujte se

Weblog – novinky ze světa web 2.0 header image 2

Petr Jeník a ojebávání daní

18.9. 2012 · 1 komentář · Podivuhodnosti

Tímto reaguji na článek P. Jeníka Milionové imperium: Naučí Kirš své ovečky také ojebávat daně? , kde osočuje Davida Kirše z neplacení daní na základě komentáře jednoho z ůčastníků, že nedostal fakturu s DPH.  Tu pochopitelně nemohl dostat, když kurz pořádala firma, která v té době nebyla plátcem daně.  Petr Jeník ani nenamáhal ani ověřit, že se firma mezi tím plátcem DPH už stala.  Zda nějaký podnikající Slovák dostal fakturu od neplátce je v rovině spekulací.  Osobně o tom dost pochybuji,  že by firma s miliónovými obraty nepohlídala a riskovala by zpětné odvedení daně z předchozích příjmů.  Není nic jednoduššího než  takovému podnikajícímu Slovákovi vystavit fakturu z firmy,  která je plátcem a potom si ji přefakturovat na druhou firmu (neplátce).

To samé platí o reklamě v Google Adwords – Petrovi Jeníkovi zřejmě nedošlo,  že náklady na Adwords placené jednou Vaší firmou (plátcem DPH) si můžete bez problémů přefakturovat na svou druhou firmu (neplátce DPH). Mít náklady v jedné firmě a příjmy v druhé není jen protizákonné , ale i většinou i dost nevýhodné.  Není tedy pochyb, že si David Kirš náklady korektně přefakturoval.

Nejsem žádný fanda D. Kirše nebo jeho obchodních praktik, ale osobně se mi nelíbí zvyšování čtenosti blogu (a budování zpětných odkazů)  pomocí nepodloženého  navážení se do lidí,  kteří nějak vyčnívají z davu a nedejbože jsou ještě úspěšní.  Jako by nebylo všude okolo dost lidí,  kteří se vyloženými podvody živí (např. poplatky za nikdy neposkytnuté půjčky atd).

Přestaňme úspěšným závidět a pusťme se raději práce na vlastním úspěchu.  Třeba ten život bude nakonec příjemnější.

Tagy: ···

  • Petr Jeník

    Otázka zní především takto: A neměl být Kirš náhodou plátcem DPH v době, kdy ten kurz prodával? Tedy někdy od poloviny srpna? Pokud první den prodal svůj kurz byť jen jedinému podnikajícímu Slovákovi, tak dozajista plátcem být měl. A z každé utržené koruny odvést 20% státu.