Weblog – novinky ze světa web 2.0

Inspirujte se

Weblog – novinky ze světa web 2.0 header image 2

Proč grafici pláčou

24.10. 2012 · 5 komentářů · Zajímavé projekty

Dostupnost nových technologií zjednodušila tvorbu grafického designu a tak se stala grafická tvorba přístupná mnohem většímu okruhu lidí.  Díky webovým stránkám jste si snadno mohli zjistit reference popř.  najít  grafiky , kteří vyhovují vašemu stylu.  I v jiných oborech zde samozřejmě fungovaly i osobní vazby a známosti.   Vybranému grafikovi jste zadali práci, ten připravil jeden nebo víc návrhů , upravil je dle vašich připomínek a pak obvykle inkasoval svou odměnu.

Internet ale postupně tyto zvyklosti mění – zhruba od roku 2008 vznikají po světě online tržiště, kde desítky grafiků soutěží se svým návrhem o jednu zakázku.  Zaplaceno dostane jenom vítěz (někdy i 2 a 3 návrh v pořadí).  Největší z nich je 99designs.com – firma roste od svého vzniku o více než 100% každý rok.   Nesoutěží zde jenom grafici z USA, Austrálie nebo Velké Británie, ale i z Filipín, Pakistánu či Indie a konkurence je tak  brutální.  Málokdo z jiných profesí je tak vystaven takové bezprostřední konkurenci.  Doba kdy jste mohli za návrh loga pro významnou firmu inkasovat odměnu v hodnotě osobního vozu už pomalu končí.  Není divu,  že se to profesionálním grafikům vůbec nelíbí.

České tržiště grafiků funguje na www.topdesigner.cz – a v diskuzích k zakázkám je vidět, že někteří grafici svůj neúspěch nesou dost těžce.

Zatím ještě tyto tržiště nejsou všeobecně známá, ale to za několik let změní.  Změnit  se budou muset i grafici pokud budou chtít v této konkurenci obstát.   Tento příspěvek jsem napsal jako krásný příklad toho jak internet mění zaběhnuté zvyklosti.  Co vy na to?

Tagy: ····

 • http://twitter.com/itefektivne Martin K.

  Takhle, grafik je možná až příliš přeceňované zaměstnání. I bez těhle soutěží si člověk může logo vytvořit sám za pár minut, a co se týká webdesignu, tak já si například koupil placenou šablonu pro WordPress.

  A podle mého názoru u té šablony byl největší problém to nakódovat, ta samotná grafika mi nepřijde nikterak složitá. Profesionální grafik je podle mě minulost, a že se rozčilují? No a co… Tak ať se zvednou a dělají něco jiného.

  Dříve letělo být dělník, uzenář, a já nevím co. Časy se změnily, ty chytří začali v něčem jiném, ti blbí pláčou :)

 • Tom12945

  Zajímalo by mě, kde autor bere tu jistotu, že má pravdu. :-) A kde k tomuto „příspěvku“ vzal informace – podklady.

 • http://twitter.com/janrezac Jan Řezáč
 • http://twitter.com/RomanPistek Roman Pištěk

  Pokud autor designem loga myslí kresbu roztomilé ikonky a designem webu nakreslení veselé barevné šablony, pak jeho pohled chápu.

 • http://lostindream.net/ Lostindream

  Je vidět, že autor příliš o grafickém designu neví. Tohle asi bude fungovat pro ty, kteří se o to nechtějí moc starat a chtějí mít nějakou rychlou hotovou věc, např. logo, a nebude jim vadit, že není ničím výjimečné a neoriginální. Nicméně, práce profesionálního grafika je někde jinde. Pro něj to není jen práce, ale poslání. Lidi, co grafický design studují např. 10 let a mají roky praxe v oboru, jsou už někde jinde. A to jsou i jejich ceny.