Tak jak mnoho dalších, tak i mne zaujal článek v Guardianu s názvem „Jak jsem se naučil jazyk za 22 hodin“ , kde jeho autor popisuje jak se potřeboval naučit základy jednoho exotického jazyka, aby mohl uskutečnit expedici mezi zapomenuté civilizace pygmejů v africkém Kongu.
Tím člověkem byl Joshua Foer, novinář na volné noze, který se mimo jiné stal vítězem amerického šampionátu v paměti – dokázal si zapamatovat pořadí 52 karet za 1 minutu a 42s a napsal o tom poutavou knihu „Moonwalking with Einstein„ – jeho koučem na této cestě byl Ed Cook – několikanásobný britský mistr v paměťových soutěžích.
Ten spolu s doktorem neurověd z Princetonu Gregem Detrem založil startup Memrise , který si dal za cíl umožňit komukoliv si zapamatovat co chce – od jmen anglických králů po slovíčka exotického afrického jazyka a to co nejzábavnějším způsobem s využitím principů gamifikace. Memrise funguje to známém principu – čím je větší kontext a význam informace, tím si ji lépe zapamatujete. Nejlépe to jde když si třeba určité slovo v duchu vizuálně představíte a ještě spojíte s jeho vyslovením. Utvoříte si něco co se nazývá “mem“.
Komunita uživatelů aplikace si právě takové série memů vytváří včetně zvukové nebo video ukázky a ostatní je mohou zdarma využívat, sdílet se svými přáteli, soutěžit s nimi apod. V budoucnu Memrise plánuje umožnit i kurzy uživatelům prodávat výměnou za podíl z tržby. Joshua si tedy musel vytvořit svojí vlastní sadu memů pro lingalu (jazyk pygmejů) a aplikace mu je s určitými algoritmy opakování zobrazovala. Joshua během 10 týdnů aplikaci používal několikrát denně v několika minutových blocích a sbíral body a zvětšoval tak svou květinovou zahrádku. Když si nechal od administrátorů vyjet celkový strávený čas s aplikací – bylo právě těch 22hodin a 15 minut.
V přestávkách mezi prací si tak můžete hrát obdobu Farmville a naučit se přitom něco užitečného. Asi nemusím zdůrazňovat jaké výhody to může přinést vašemu businessu – když své zahraniční obchodní partnery při jednání překvapíte tím, že umíte říct víc než říct „Dobrý den“ a „Děkuji“ nebo když si budete pamatovat jména všech vašich 150 zaměstnanců.
Zkuste se třeba naučit přečíst čínský jídelní lístek.
Článek z Guardianu najdete zde . Potěší mne když do komentářů napíšete k čemu vám Memrise pomohlo a co jste se naučili. “Po malých kouscích lze sníst i slona“.