Weblog – novinky ze světa web 2.0

Inspirujte se

Weblog – novinky ze světa web 2.0 header image 2

Metoda jak se naučit cizí jazyk za 22 hodin

8.1. 2013 · 3 komentářů · Zajímavé projekty

Tak jak mnoho dalších, tak i mne zaujal článek v Guardianu s názvem „Jak jsem se naučil jazyk za 22 hodin“ , kde jeho autor popisuje jak se potřeboval naučit základy jednoho exotického jazyka, aby mohl uskutečnit expedici mezi  zapomenuté civilizace pygmejů v africkém Kongu.

Tím člověkem byl Joshua Foer, novinář na volné noze, který se mimo jiné stal vítězem amerického šampionátu v paměti – dokázal si zapamatovat pořadí 52 karet za 1 minutu a 42s a napsal o tom poutavou knihu Moonwalking with Einstein – jeho koučem na této cestě byl Ed Cook – několikanásobný britský mistr v paměťových soutěžích.

Ten  spolu s doktorem neurověd z Princetonu Gregem  Detrem založil startup Memrise , který si dal za cíl  umožňit komukoliv si zapamatovat co chce – od jmen anglických králů po slovíčka exotického afrického jazyka a to co nejzábavnějším způsobem s využitím principů gamifikace.  Memrise funguje to známém principu – čím je větší kontext a význam informace, tím si ji lépe zapamatujete.  Nejlépe to jde když  si  třeba určité slovo v duchu vizuálně představíte a ještě spojíte s jeho vyslovením.  Utvoříte si něco co se nazývá  “mem“.

Komunita uživatelů aplikace si právě takové série memů vytváří včetně zvukové nebo video ukázky a ostatní je mohou zdarma využívat, sdílet se svými přáteli, soutěžit s nimi apod.  V budoucnu Memrise plánuje umožnit i kurzy uživatelům prodávat výměnou za podíl z tržby.  Joshua si tedy musel vytvořit svojí vlastní sadu memů pro lingalu (jazyk pygmejů) a aplikace mu je s určitými algoritmy opakování zobrazovala.   Joshua během 10 týdnů aplikaci používal několikrát denně v několika minutových blocích a sbíral body a zvětšoval tak svou květinovou zahrádku. Když si nechal od administrátorů vyjet celkový strávený čas s aplikací – bylo právě těch 22hodin a 15 minut.

V přestávkách mezi prací si tak můžete hrát obdobu Farmville a naučit se přitom něco užitečného.  Asi nemusím zdůrazňovat jaké výhody to může přinést vašemu businessu – když své zahraniční obchodní partnery při jednání překvapíte tím, že umíte říct víc než říct „Dobrý den“ a „Děkuji“ nebo když si budete pamatovat jména všech vašich 150  zaměstnanců.

Zkuste se třeba naučit přečíst čínský jídelní lístek.

Článek z Guardianu najdete zde .  Potěší mne když do komentářů napíšete k čemu vám Memrise pomohlo a co jste se naučili.  “Po malých kouscích lze sníst i slona“.

Tagy: ··