Weblog – novinky ze světa web 2.0

Inspirujte se

Weblog – novinky ze světa web 2.0 header image 2

Co je ta Keboola a GoodData?

20.3. 2013 · Žádný komentář · Novinky

V businessu platí jedno zlaté pravidlo – co nelze měřit,  nelze řídit.  Představte si firmu co má 10 obchodníků, kteří prodávají 10 různě prodejných produktů s různě vysokou marží.  Jako manažer budete řešit otázky – který produkt přináší  firmě největší zisk (= marže x počet prodaných ks)? U kterého je nejefektivnější investovat do reklamy? Který produkt objednat dopředu s výhodnějšími cenami? Co se stane, když se produkt A zdraží o 10%? Kdo jsou zákazníci, kteří nám generují většinu zisku? Atd. Na příkladu eshopu to poměrně přehledně vysvětluje Vlasta Vávrů z Vasecocky.cz.  Poměrně jasně je vidět, že bez odpovídajících dat by neměli šanci dosáhnout zisku.

Oblasti, která se zabývá systémy pro zpracováním informací za účelem zlepšení rozhodování v organizacích se začlo říkat Business Inteligence, popř. někdo používá termín Performance management.  Jako první tyto systémy začaly používat velké korporace a typické nasazení znamenalo vybudovat datawarehouse (datový sklad) a nad ním fungovala aplikace poskytující reporting.  Náklady na zavedení takového systému se počítají v miliónech Kč.  Atraktivitu této oblasti dokazuje i akviziční horečka z lwt 2007-2009, kdy Cognos koupilo IBM, SAP koupil Business Objects, Oracle zakoupil Hyperion.

Roman Staněk po té co úspěšně prodal svou druhou firmu Systinet si správně vyhodnotil potenciál  této oblasti tak v roce 2007 založil firmu Good Data, která jako první začala nabízet Business Inteligence řešení formou SaaS v cloudu. Firmám tak odpadá kupování a konfigurování serverů, databází atd.  Výhodou cloudových aplikací je rychlejší inovace, novou funkci můžete svým zákazníkům zpřístupnit hned , zákazníci nemusí nic instalovat, starat se kompatibilitu s předchozí verzí atd.

Stále ovšem potřebujete někoho kdo zajistí , aby Vaše data šla do systému GoodData naimportovat, propojit s dalšími zdroji dat (třeba Google Adwords),  někoho kdo připraví z dat smysluplné reporty, přehled grafy nebo připraví prostředí v  kterém si  zobrazení dat navrhnete sami  atd.  Ideálně někoho kdo dobře rozumí i potřebám businessu,  nejenom čistě IT věcem.

Právě takovou činností se zabývá Keboola.  Ve spolupráci se startupem Apiary.io (založeného ex-zaměstnanacem firmy GoodData Jakubem Nešetřilem) má k dispozici rozhraní k napojení na různé služby – Google Adwords, Sklik, Facebook, Twitter, Salesforce, Microsoft Dynamics, SAP a další.   GoodData ani Keboola nejsou úplně levné (dohromady tak od 50 000 USD 30 000 USD za roční provoz platformy, 20 000 USD za implementaci),   ale ve srovnání s klasickým klient-serverovým řešením nebo s verzí kdy si budete programovat vše sami jsou jejich služby pořád levné.   Startupům zatím nezbývá nic lepšího než zatím  zůstat u Excelu.

Doufám, že jsem tímto článkem pomohl objasnit ne všem srozumitelné nadšené hýkání Tomáše Čupra nad GoodDaty a Keboolou na jeho blogu :-)

Tagy: