Weblog – novinky ze světa web 2.0

Inspirujte se

Weblog – novinky ze světa web 2.0 header image 2

Jedna plus jedna nejsou vždy dvě aneb Centrum + Economia

22.4. 2013 · Žádný komentář · Média

Vydavatelství Economia vlastněné  Zdeňkem Bakalou se rozhodlo koupit Centrum Holdings.  Economia samotná nemá nijak zázračné hospodářské výsledky, nejhodnotnějším aktivem společnosti je její budova na Letné.  Neustále klesající náklad stěžejních Hospodářských novin nedokáží vyvážit ostatní aktivity v digitálním publishingu. Verze HN pro iPad  je sice nejúspěšnější mezi českými deníky, ale jen díky tomu, že v ceně předplatného byl iPad za výhodnou cenu.  Vylepšení obsahu ihned.cz brání obava (patrně oprávněná) o kanibalizaci tištěných HN , kde by další snížení jejich nákladu ohrozilo jejich rentabilitu.

V tomto světle vypadá akvizice Centrum Holdings jako smysluplná.  Zpravodajský server Aktuálně.cz by se tak mohl rozvíjet bez ohledu na tištěný náklad HN.  Když se podíváme na zbytek Centrum holdings, tak už obrázek tak veselý není.  Firma v posledních letech proinvestovala odhadem 50 mil. EUR poskytnutých akcionářem Warburg Pincus.  Necelá půlka padla na nepovedenou akvizici Atlas.cz a zbytek utratili skvěle placení  “profi manažeři“  (jejich typový profil najdete zde)  aniž by to přineslo nějaký hmatatelný výsledek.  Desítky obchodníků (raději pod názvem Agentura Najisto)  pro SMB segment prodávají Google Adwords a nově i Sklik, aby měli  vůbec co prodávat.  Otázkou je kolik ve firmě působí vývojářů – jejich práce není moc vidět.  Posledním výrazným počinem bylo zvětšení emailové schránky na 2GB jako odpověď na tehdy vznikající  Gmail , kdy to Centrum stihlo o chlup dříve než Seznam.  To už je ale hodně dávno.  Centrum je ukázkový příklad toho kam vede ztráta inovace – i přes dostatek kapitálu.   Hodnota firmy se propadla na cca desetinu.  Zvláštní je, že se o akvizici mluví  (včetně úvah o  personálních škrtech) aniž by ještě byla  finálně potvrzena.  Možná je za tím  snaha o vylepšení vyjednávací pozice a tlaku na snížení ceny či podmínek. Uvidíme co Zdeněk Bakala s Centrem dokáže a hlavně za kolik. Bez schopného inovátora ve vedení a zavedení inovační kultury  to nepůjde.

I tak bych od Bakalových spíše čekal akvizici v oblasti společensko-bulvárních médií, které by vhodně doplnily budované módní impérium, posílené nedávným získáním majoritního podílu ve firmě Prospekta móda.   Možná se toho dočkáme v budoucnu – ostatně extra.cz už na takového kupce čeká.

Tagy: ····