Vláda hledá způsoby jak co nejvíce znepříjemnit život majitelům solárních elektráren. Jedním z nich je zpětné zavedení recyklačních poplatků u již fungujících fotovoltaických elektráren. Všichni majitelé elektráren musí pod hrozbou gigantických pokut (až 50 000 000 Kč) uzavřít do 30.6. 2013 smlouvu s tzv. kolektivním systémem – což je firma, která má licenci na na recyklaci uvedeného zařízení. Paradoxně smlouvu musí uzavřít i když ještě není jasná výše recyklačního poplatku, kterou musí určit vyhláška MŽP, která ještě nebyla definitivně schválena. Původně se v ní počítalo s částkou 5,50 Kč/kg , nyní se mluví cca o dvojnásobku 11Kč/kg placeném ve splátkách po příštích pěti letech. Při instalovaném výkonu 2086 MW (do konce roku 2012) to představuje částku mezi 1 až 2 miliardami Kč, které kolektivní systémy získají roky předtím než recyklace bude připadat v úvahu. Fotovoltaické panely mají minimální životnost cca 20 let, ale teoreticky mohou fungovat o 5 či 10 let déle. Navíc se ukazuje , že recyklace solárních panelů může být zisková a tudíž nebude potřebovat žádné dotace. Krom toho někteří provozovatelé fotovoltaických elektráren už nakoupili panely od výrobce, který je členem evropského systému PV Cycle , kdy výrobce už poplatky zaplatil a zahrnul do ceny panelů (2% z ceny).
Není divu, že mezi firmami, které se chtějí o zmiňované miliardy vypukl boj. Prostředky jsou sice určitým způsobem vázané, ale majitel elektrárny nemá téměř žádnou možnost zjistit, zda byly hospodárně využity. Dva systémy – Rema PV Systém a.s. a ASEKOL solar s.r.o. o sobě prohlašují, že jsou jediné v ČR oprávněné uzavírat smlouvy. Dnes ovšem nabízí uzavření smluv i společnost Retela s.r.o. Nedávno byla založena společnost ReSolar s.r.o. , která sdružuje velké provozovatele FVE, ale nemá ještě platnou licenci.
Mimo to má dnes stát bič v podobě oprav – pokud se ve fotovoltaické elektrárně vymění jediný panel za jiný s odlišným výkonem (byť o pár W) tak při slepém výkladu zákona došlo ke změně výkonu výrobny a tím pádem se výkupní ceny mají stanovit podle těch aktuálních a nikoliv podle těch, které platili v roce zprovoznění fotovoltaické elektrárny. Stát si tak vytváří podmínky pro korupci obrovských rozměrů.