Weblog – novinky ze světa web 2.0

Inspirujte se

Weblog – novinky ze světa web 2.0 header image 2

Loupež za bílého dne – změny v životním pojištění od r. 2015

30.12. 2014 · Žádný komentář · Novinky

V září letošního roku vláda změnila zákon o dani z příjmu tak, že u životního pojištění lze uplatit odpočet daně pouze  u smluv, které nebudou umožňovat předčasné výběry (tedy před dokončením 60 let věku). Většina uzavřených smluv to dosud umožňovala a proto většina klientů musí do 31.3. 2015 uzavřít dodatek ke smlouvě a rozhodnout se, zda bude chtít ponechat daňové zvýhodnění nebo předčasné výběry. Možnost odpočtu pojištění od daně byl jeden ze základních prodejních argumentů a možnost výběru části prostředků ponechávala klientům otevřená zadní vrátka.

To ovšem nyní končí – patrně zdatný lobbing pojišťoven zajistil, že pokud klienti budou chtít mít daňové odpočty, tak se ke svým prostředkům buď nedostanou nebo budou muset odečtené daně vrátit.
Pro představu – odhadem (podle velikosti technických rezerv životního pojištění) má 3 milióny klientů v ČR u pojišťoven cca 281 miliard korun.   Tímto rozhodnutím se rovněž dramaticky snižují výhody investičního životního pojištění. To už si můžete spořit do podílových fondů na kapitálovém trhu rovnou sami a ušetříte tím poplatky, které v pojištění platíte navíc (až dvojnásobné).

Celá tato změna prošla bez většího mediálního zájmu než by si tato změna zasloužila a na změnu zbyl krátký časový úsek. Některé pojišťovny klienty informovaly záměrně až se zpožděním (např. až 26.11. 2014 ),  aby minimalizovali možnost mimořádných výběrů za výhodných podmínek. Celé této situace také mohutně využila řada finančních poradců , kteří pod záminkou změny zákona vnutili klientům nové smlouvy a obrali je cca o pojistné za 2 roky (tolik činí provize za uzavření nové smlouvy).

Tagy: