Weblog – novinky ze světa web 2.0

Inspirujte se

Weblog – novinky ze světa web 2.0 header image 2

Jak se zbavit konkurence u státních zakázek

24.3. 2015 · Žádný komentář · Novinky

V České republice Vám k zbavení konkurence stačí poměrně málo. Seženete si bezdomovce s bydlištěm na městském úřadě a založíte na něj s.r.o. (stačí už 1 Kč základní kapitál) a učiníte ho jednatelem. Nebudete ani potřebovat plnou moc pro svého advokáta – stačí Vám datová schránka daného s.r.o. , ze které můžete komunikovat jménem jednatele. Ale ani to není potřeba. Pak na svou konkurenci podáte insolvenční návrhy, kde si vymyslíte, že Vám jaksi konkurenti dluží proplacení směnky, kterou Vám podepsali. To, že směnka je falešná, je celkem jedno. Do insolvenčního návrhu si doplníte další věřitele – nejlépe firmy, které vlastní a vedou cizinci (nejlépe z Ukrajiny) u kterých se dá předpokládat, že nijak aktivní v komunikaci s úřady nebudou. K doložení jejich údajných nároků stačí pár faktur, co na tom, že na nich budou neexistující čísla účtů.

Nesmíte ovšem podat návrh na správný místně příslušný soud, podáte ho na jiný. Dojde k tomu, že chybný soud vyhlásí insolvenční řízení , ale až za týden vysloví místní nepříslušnost a přepošle spis správnému soudu. Proti tomuto rozhodnutí se odvoláte a uvedete nějaký nesmyslný důvod – např. že Vám konkurent tvrdil, že má známé na soudu a proto jste ho vy předložil jinému. Tím pádem vše putuje k vrchnímu soudu a tím rozhodnutí  o neplatnosti konkurzu nemůže platit. Vrchní soud bude odvolání posuzovat minimálně několik měsíců. Ten to pochopitelně zamítne a místní soud vydá rozhodnutí o odmítnutí a přidá Vám navíc pokutu. Z toho si ovšem hlavu lámat nemusíte – podáte další odvolání a vše zase putuje na Vrchní soud.

Většina státních výběrových řízení má podmínku, že uchazeč nesmí být v insolvenci – tím pádem Vaše konkurence se nebude moc celý půl rok nebo rok do žádného přihlásit. S případnými dotacemi se konkurence může rovněž rozloučit. Odběratelé i dodavatelé konkurence se budou mít na pozoru, v bance budete mít komplikace při získání úvěru. V řadě nadnárodních firem bude konkurence vyřazena ze seznamu dodavatelů, protože mají takto nastavené procesy.

Kdyby se tato praxe rozrostla tak by v ČR mohl nastat kolaps významných státních zákázek. Paradoxní je, že kromě daného bezdomovce nikoho dalšího nejde potrestat, pokud by se k tomu sám nepřiznal. Článek popisuje konkrétní příběh firmy Halla, která je nespravedlivě v insolvenčním rejstříku od 9.9. 2014 do teď. Doufám, že nový ministr spravedlnosti se na tohle důkladně podívá.

Tagy: ···