Weblog – novinky ze světa web 2.0

Inspirujte se

Weblog – novinky ze světa web 2.0 header image 2

Startup z Letné s valuací přes 500 mil. USD

28.2. 2017 · 1 komentář · Start-upy

2fresh

2fresh

Dne 28.2 uspořádala agentura 2fresh.cz jeden z řady jejich 2F TALK eventů Šimonem Paynem . O akci byl celkem zájem – sešlo se více než 50 lidí, které zajímal Šimonův příběh.  Šimon kdysi začínal jako grafik, ale to mu přestalo stačit a začal programovat. Což časem zvýšilo jeho hodnotu práce – byl schopen nejen web nadesignovat , ale i naprogramovat. Časem k tomu přidal i UX a užíval si celkem pohodový korporátní život v O2. Vždy měl ale sen vytvořit něco vlastního – a tak se jednoho dne rozhodl dát výpověď a odjel na delší dobu na Filipíny trénovat bojové umění.

Po návratu zpět začal pracovat na softwaru pro plánování směn ve Starbucks – ten se postupně uchytil ve všech kavárnách tohoto řetězce v Praze. Měl pouze jednu zásadní chybu – Šimon ho vytvořil zdarma a nedokázal ho do firmy prodat. Bylo evidentní, že potřebuje spojit s někým kdo prodej umí. Díky cestování se seznámil s americkým „info“ podnikatelem Clayem Collinsem, který hledal programátora, který by zrealizoval některé jeho nápady. Collins byl úspěšný markeťák, ale štvalo ho , že se jeho radami ostatní neřídí. Přibrali ještě starší harcovnici Tracy Simmons pro řešení operativy a řekli si, že vytvoří nástroj pro snadný návrh lead stránek – a protože neměli moc peněz – oslovili potencionální klienty a ti jim zaplatili dopředu 40 000 USD.  Tomáš se vrhnul do programování a během měsíce stvořil první použitelnou verzi (nejdřív jako plugin do Wordpressu). Následně vytvořili vlastní aplikaci a kontinuálně ji rozšiřovali a za necelý rok měli měsíční tržby ve výši 100 000 USD a tým 20 lidí.  Jejich firma LeadPages byla od počátku v zisku a tak neměli problém získat investici 5 mil USD hlavně jako zálohu na neočekávané situace. Šimon se chystal jet za zbytkem týmu do Minneapolis – ovšem k jeho překvapení ho z hranic USA vrátili zpět – na internetu si našli, že je spolumajitelem americké firmy a neměl business vízum.  Získat ho trvalo další rok, ale mezitím Šimon zjistil, že na to aby budoval úspěšnou firmu nemusí být nutně v USA nebo Silicon Valley – jde to i z  Prahy. V USA pak nakonec strávil na H1B vízum pouhý týden.  Za další dva roky  firma narostla na 160 lidí a získala další investici ve výši 27 mil USD (s odhadovanou valuací mezi 500 až 1000 mil USD) určenou převážně na akvizice konkurentů. Tomáš se tak vlastně znovu ocitnul v korporaci a tak se rozhodl se odejít (podíl si ponechal) a osvěžit jeden starý nápad a založil firmu ConvertPlayer.com – čistě jako bootstrap s pozvolným růstem.

Co Šimon doporučuje startupistům?
- svůj produkt neustále inovujte bez toho aniž byste sledovali (kopírovali) konkurenci
- musíte něco už pořádně umět – samotný nápad nestačí, na učení pak není čas
- na začátku se nebojte prvním zákazníkům zavolat a to i těm, kteří odejdou – získáte tak cennou zpětnou vazbu
- pokud máte ambice dělat globální firmu potřebujete umět opravdu pořádně anglicky
- i když jste v startupu kamarádi – jde pořád o business, berte tedy ohled na své soukromí
- problémy nejsou v technologii ani v marketingu – jsou vždy v lidech
- počítejte s tím, že prvních pár let Vám startup zabere většinu času
- nedělejte nic co nedokážete prodat (aspoň svým kamarádům)
- rozšiřte svůj okruh známých až za hranice

Akce se povedla a těším se další. 2Fresh by se nemuseli bát trochu své sebepropagace – čekal jsem, že na začátku o sobě něco řeknou.

Tagy: ·····

  • https://convertplayer.com Simon Payne

    Diky moc za skvělý článek a jsem moc rád že se ti moje přednáška líbila. Taky si myslím že se 2Fresh můžou na příštím „2F talku“ více propagovat. Určitě si to zaslouží!