Kdo četl knihu „Startup Nation“ tak to asi tuší, ale otevřeně to popsal Shahar Tzafrir z jednoho z větších izraelských venture investorů Magma Ventures v rozhovoru na Lupě. Jejich fond se zaměřuje na startupy v rané fázi. Na otázku zda investují mimo Izrael odpověděl: „Zaměřujeme se na izraelské podnikatele. Jsme Izraelci a když k nám někdo z Izraele přijde, víme, v jaké jednotce sloužil, známe jeho přátele a vzhledem k tomu, že jsme malá země, často známe i některého z jeho příbuzných. A to nám hodně usnadňuje udělat si na dotyčného názor.“ Krom toho sama izraelská armáda má řadu výzkumných pracovišť. kam se branci mohou dostat a pak nabité zkušenosti uplatnit dál.
V Izraeli totiž je totiž vojenská služba povinná i pro ženy (na dva roky, pro chlapi tři). Není to ovšem „leháro“ jako u nás. Branci jsou nasazováni do ostrých akcí v kterých jde často o život. Tam se teprve tříbí charaktery a vznikají přátelství na celý život. Snadněji tak najdete parťáky do svého vznikajícího businessu a víte, že na ně bude spolehnutí. Na rozdíl od naší armády plné důstojníků, tak ta izraelská má plochou organizační strukturu a velitelé jsou zvyklí na poměrně velkou autonomii. Nejsou zvyklí jenom slepě poslouchat rozkazy – izraelský voják si může dovolit veliteli oponovat, pokud to uzná za vhodné. Na druhou stranu se běžný „záklaďák“ naučí velet mužstvu a to i během ostrých akcí. V momentu kdy se pustíte do podnikání, tak prožité zkušenosti Vám přijdou velmi vhod.
Neznáte nějaký příklad u nás? Kdy kamarádi z vojny založili úspěšnou firmu? Pomohlo by zavedení povinné vojenské docházky (třeba i pro ženy) v ČR k snazšímu budování úspěšných firem?